Lähetämme tilauksesi 24 tunnin kuluessa – Yli 40 euron tilaukset toimitetaan postikuluitta

Fjällvandra kring Kebnekaise, Abisko och Riksgränsen

€33
Saatavana
Ei saatavana
Tätä tuotetta on niukasti (vain 608 kpl).
Ei saatavana
Saapumisviesti

Kirjoita sähköpostiosoitteesi alla olevaan laatikkoon, niin lähetämme sinulle viestin, kun tuote on saatavana. Säilytämme sähköpostiosoitteesi korkeintaan 180 päivän ajan.

Fjällen kring Riksgränsen, Abisko och Kebnekaise är de mest omtyckta och välbesökta i landet. Området är uppskattat av både nyblivna och erfarna fjällvandrare för möjligheterna att kunna ha det bekvämt i stugvärmen samtidigt som riktigt alpina utmaningar finns direkt runt hörnet.

Författaren Fredrik Neregård har vandrat i området i över tjugo års tid och arbetat dedikerat med den här boken de senaste fyra åren. Projektet som har inneburit att rekognosera dal efter dal, utvärdera vadställen och tältplatser, bestiga toppar och fotografera har tagit sin tid.

Boken är illustrerad med utsnitt av riktiga fjällkartor och de fantastiska bilderna visar många gånger platser som är sällan besökta. Förhoppningen är att boken ska vara ett pålitligt planeringsverktyg såväl som inspiration att upptäcka allt det som finns bortom Kungsleden.

– Beskrivningar av fler än 50 färdvägar
– Orösade stigar, vadställen och bästa vägval upp på topparna inritade på kartan
– Geologi, natur och historia
– Förslag på varierande turer i området
– Hundratals inspirerande bilder

Fredrik Neregård är naturfotograf och författare. Tidigare har han skrivit Fjällvandra i Sarek och Fjällvandra längs Kungsleden samt en serie böcker om vandring, paddling och skridskoåkning i Östergötland. Samtliga utgivna på Calazo Förlag.

Antal sidor: 360




Tunnus/ISBN:
9789189079649

Suositellut tuotteet
Muut ostivat myös nämä tuotteet

Tuote on lisätty ostoskoriisi